Máte přezuto? A co sněhové řetězy?

Svatý Martin sice na bílém koni nepřijel, alespoň ve většině České republiky ne, ale i tak už visí první sněhové závěje ve vzduchu. Téměř doslova. Internetoví šprýmaři už si chystají vtípky na téma „silničáři a sníh“. Téma sice poměrně fousaté, ale každý rok vděčné. Rok co rok se všichni dobře bavíme tím, že silničáři opět podcenili první větší sněhovou nadílku a D1 je na Vysočině neprůjezdná.

A přitom má řada z nás sama máslo na hlavě. Ruku na srdce, jak je na zimu připraveno vaše auto? Opravdu jsou vaše zimní pneumatiky v odpovídajícím stavu? Nejsou příliš sjeté? Máte v ostřikovačích nemrznoucí směs? A co olej v motoru – ten by se měl také měnit podle sezony. A chladicí kapalina? A to nejlepší na závěr – máte sněhové řetězy?

Nepřeceňujte zimní pneumatiky

Zimní pneumatiky jsou sice mnohem bezpečnější než celoroční, nebo nedej bože letní gumy, ale nejsou zázračné. Skvěle vám poslouží za sychravého podzimního počasí a na vlhké vozovce, tedy pokud přizpůsobíte styl jízdy okolním podmínkám. Ale na sněhu a náledí od nich i přes přízvisko zimní zázraky nečekejte.

Na náledí byste bez řetězů neměli vyjíždět vůbec. A ani s nimi ostatně není jízda po ledu žádný med, zavaří i zkušeným řidičům. Mezi šoféry z povolání se říkává, že snažit se řídit na náledí je jako snažit se naučit prase bruslit. Ne že bychom vašeho čtyřkolého miláčka chtěli srovnávat se zvířetem, které v lidech vyvolává spíše negativní konotace, ale na tomhle úsloví je hodně pravdy.

A i když se vám díky sněhovým řetězům podaří jízdu po náledí zvládnout, je tu ještě jedno velké nebezpečí – ostatní řidiči. Ne každý své auto ukočíruje tak dobře jako vy, a ne každý obuje řetězy. Neovladatelný tunový osobák, který se po náledí klouže sem a tam, může sice vypadat úsměvně, ale stále ještě má svou váhu a kinetickou energii, které z něj dělá nebezpečnou zbraň. A když se směrem k vám začne klouzat plně naložená dodávka, je to ještě horší.

V mnoha státech jsou řetězy povinné

I proto se stále častěji ozývají hlasy, že v České republice by měly být sněhové řetězy za nepříznivých podmínek povinné. Nebyli bychom jediným státem, který takovou povinnost řidičům ukládá, sněhové řetězy musí řidiči nasadit například v Itálii, Rakousku či ve Skandinávii. Nutno dodat, že většina z nich to dělala dobrovolně i předtím, místní mají přeci jenom se zimními jízdami své zkušenosti.

Pokud jde o povinné řetězy, zpravidla jsou to ty klasické. V posledních letech se na trhu objevily různé variace, na popularitě nabírají hlavně řetězy ve spreji. Ty jsou levné a na kola je snadno nanesete, ale před italskou nebo rakouskou policejní hlídkou s nimi neuspějete. A není divu, podle nezávislých testů sice zvyšují přilnavost pneumatik, ale jen minimálně. A hlavně krátkodobě. Stejně snadno, jako je na kola nanesete, se po chvilce samy sedřou.

Sněhové řetězy jsou sázkou na jistotu

Příliš spoleh není ani na další alternativy ke sněhovým řetězům, a že jich na internetu najdete přehršel. Většina z nich vás sice potěší cenou, ale té často odpovídá kvalita, respektive nekvalita výrobků. A asi vás nepřekvapí, že tyhle alternativy nejsou v zemích, kde jsou na sníh zvyklí, příliš populární. Místní řidiči zkrátka vědí, že kvalitní řetězy nic nenahradí. Tedy kromě rolby nebo sněžného skútru.

Když dojde na bezpečnost, není radno experimentovat. A na silnicích tohle pravidlo platí dvojnásob, jako řidič totiž máte zodpovědnost nejen za sebe, ale i za své pasažéry a všechny ostatní účastníky silničního provozu. Sněhové řetězy jsou jednoduchý a účinný nástroj, které může zachránit lidské zdraví i životy. A to za tu trochu nepohodlí při jejich nasazování rozhodně stojí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *