Snovit E-9 NEO: Řetězy s nejlepším poměrem cena-výkon a Ö-Norm 5117 atestací

Ať už se chystáte do Alp, Dolomit, Tater nebo zůstanete věrni českým horám, letošní zimní dovolená se od těch předcházejících bude v mnohém lišit. Bude přát opravdovým sportovcům, kteří si chtějí zalyžovat nebo zajezdit na snowboardu. A naopak lidé, kteří si na horách chtějí hlavně odpočinout a stráví víc času v horských boudách než na sjezdovce či v běžecké stopě, budou letos trpět. S rouškou se totiž příliš neopálí.

Věříme, že patříte do skupiny aktivních sportovců, a že nepodceňujete rizika letošní zimní dovolené. Zdraví přeci jen není radno brát na lehkou váhu, máme jen jedno. Sportem si ho utužujeme, a tak by byla škoda vystavit se hloupým chováním zbytečnému riziku. Lyžařská střediska se naštěstí mohou relativně snadno přizpůsobit i velmi přísným hygienickým opatřením, k fyzickému kontaktu na lyžích z pochopitelných důvodů nedochází, lyžaři jsou většinou dobře oblečení a všichni mají rukavice. Kapacitu vleků a lanovek lze snadno omezit. A tak dále.

Bezpečnost především

Koronavirus ovšem není jediným nebezpečím, které na vás v horách číhá. Mnohem vážnější hrozbou je přecenění vlastních schopností. Ať už jde o sportovní výkony a lyžařské dovednosti, nebo o řidičské schopnosti. Zatímco v minulých letech Češi rádi využívali služeb cestovních kanceláří, zejména při výpravách do Alp, letos vyrazí lyžaři po vlastní ose. Z epidemiologického hlediska je taková cesta lepší variantou než plný autobus, ale ne všichni řidiči si s ní hravě poradí. Ne každý má totiž dostatek zkušeností s jízdou v náročných zimních podmínkách. A při mnohahodinové jízdě se zákonitě o slovo hlásí také únava.

Stejně jako při lyžování, i na cestách je alfou a omegou správné vybavení v perfektním stavu. Nechceme malovat čerta na zeď, ale nevhodnou údržbou si koledujete o malér s fatálními následky. Vezměte v potaz, že kromě vás sedí v autě také vaši nejbližší, a že podobně naložených aut je na silnici víc. I v těch ostatních navíc může být za volantem řidič s nedostatkem zkušeností a tisícovkou kilometrů v zádech.

Nepodceňujte kvalitní řetězy, v Alpách jsou povinné

Předpokládáme, že ty nejzákladnější kroky před výjezdem do hor provede každý. Bez zimních pneumatik v perfektním stavu byste vůbec neměli vyrážet. Auto by mělo být servisované a připravené na to, že ho budete parkovat v místech, kde mohou noční teploty klesnout i ke dvaceti pod nulou. A hlavně byste neměli zapomenout na kvalitní sněhové řetězy. Zimní pneumatiky jsou sice skvělý základ, ale bez řetězů jste v horách jako nazí.

Na sněhu a náledí se bez řetězů neobejdete, a i s nimi jde o náročnou a pomalou jízdu, která je zátěžovou zkouškou řidičských dovedností. Proto rovnou zapomeňte na všechny moderní alternativy, jako jsou řetězy z textilií, nebo dokonce řetězy ve spreji. S těmi ostatně v řadě zemí ani nesmíte na silnici. Čechy budou zajímat především Rakousko a Itálie. Tyhle dvě oblíbené lyžařské destinace zavedly povinné nazouvání řetězů.

Rakousko je v tomto ohledu přísnější než Itálie, u našich jižních sousedů smíte používat jen řetězy, které získají atest Ö-Norm 5117. Mezi českými řidiči se rozšířila fáma, že takto atestované řetězy jsou automaticky násobně dražší než „obyčejné“, to ale není pravda. Na trhu jsou například spolehlivé sněhové řetězy Snovit E-9 NEO, které váš rodinný rozpočet rozhodně nezruinují.

Řetězy Snovit E-9 NEO mají i jiné výhody než příznivou cenu a skutečnost, že splňují rakouskou normu Ö-Norm 5117. Při jejich montáži nepotřebujete tuhé oblouky a jsou kompatibilní s běžnými ABS a ESP systémy. Vyrábějí se v celé řadě velikostí a úspěšně prošly také zátěžovými testy německé společnosti TÜV Nord.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *